Emekten Yana Mühendisler Olarak Dayanışma Açıklamamızdır

09.02.2021

Emekten Yana Mühendisler Olarak Dayanışma Açıklamamızdır

On yıllardır, meslektaşlarımıza, meslek alanlarımıza, ülkemize ve insanlığa karşı yapılan saldırıların karşısında mücadele eden mühendisler olarak, Boğaziçi Üniversitesi öğrenci ve akademisyenlerinin tepeden inme bir kararname ile atanan kayyum Melih Bulu’ya, iktidarın üniversitelere müdahalesine ve üniversite bileşenlerinin iradelerinin yok sayılmasına karşı başlattığı haklı ve kararlı mücadelelerinin yanındayız. Öğrencilerin ilk günden bu yana anayasal gösteri haklarını kullanmalarına rağmen hedef gösterilmelerini, en temel hukuk ilkelerini bile ihlal eden haksız gözaltı ve tutuklamaları kınıyoruz. Üniversiteler özgür olmalı, toplum yararı için sermayenin ve istibdadın boyunduruğundan kurtarılmalıdır.

Bizler, Emekten Yana Mühendisler olarak meşru ve haklı mücadelelerinde öğrenci arkadaşlarımızla dayanışmamızı belirtmekten gurur duyuyor, zulme direnen,aşağı bakmayan yürekli öğrencileri selamlıyor ve taleplerini yineliyoruz:

  • Gözaltına alınan ve tutuklananlar derhal serbest bırakılsın!
  • Üniversiteyi abluka altına alan polis ordusu derhal kampüs ve çevresinden geri çekilsin!
  • Hedef gösterme ve nefret söylemleri sona erdirilsin, asılsız iddialarla usulsüzce alınan kulüp kapatma ve yandaş kadro için yeni fakülte açma kararları derhal geri çekilsin!
  • Başta Melih Bulu olmak üzere bütün kayyumlar istifa etsin. Rektörler, üniversitelerin tüm bileşenlerinin katılımıyla özerk ve demokratik seçimler düzenlenerek belirlensin!

#Aşağıbakmayacağız
#boğaziçidireniyor
#heryerboğaziçiheryerdireniş
#kabuletmiyoruzvazgeçmiyoruz