EMO: AFAD İle Görüşmelerimiz Olumlu Sonuçlandı

10.02.2023

EMO: AFAD İle Görüşmelerimiz Olumlu Sonuçlandı

6 Şubat 2023'te ülkemizi yasa boğan depremin ardından, 8 Şubat'ta EMO; Çevre, Şehircilik Bak. ve AFAD’a başvurarak, deprem bölgesinin yeniden elektrifikasyonu, malzeme temini, projelendirme ve uygulama konusunda sorumluluk almaya hazır olduğunu bildirmişti. AFAD Başkanı Yunus Sezer, 9 Şubat'ta Twitter'dan "ne öyle bir yazı, ne de bir talep var. Dünyanın karşılaştığı en büyük afetlerden birini yönetmek için çalışırken, bir de bu dezenformasyona zaman ayırmak zorunda kaldık. Şimdi işimizin başına dönüyoruz." diyerek başvuruyu inkar/red etti. Bugün ise AFAD geri adım attı. EMO'nun açıklamasını sizlerle paylaşıyoruz:

"Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) 8 Şubat 2023 tarihinde, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı`na (AFAD) birer yazıyla başvurarak, 14 Şubesi ve 110 Temsilciliğiyle birlikte tüm afet yönetim ve iyileştirme çalışmalarında sorumluluk almaya ve işbirliğine hazır olduğunu bildirmişti. Yazıda, ihtiyaç duyulan bölgelerin, kadroların ve hizmetlerin EMO`ya iletilmesi halinde, 70 bini aşkın üyemiz ve teknik birikimimizle, gerekli desteği sağlamak üzere hızla organizasyon yapılacağı belirtilmişti.

Resmi olarak yapılan bu başvurunun ardından EMO temsilcileri, 9 Şubat 2023 tarihinde AFAD`ı ziyaret ederek yardım talebini sözlü olarak da iletmişlerdi. AFAD Barınma ve Yapım İşleri Genel Müdürlüğü yetkililerinin "yardımımıza ihtiyaç olmadığı" gerekçesiyle talebimizi "sözlü" reddetmeleri üzerine, bu reddin yazılı olarak verilmesi ve yeniden gözden geçirilmesi istenmişti.

Yaşanan gelişmelerin ardından AFAD Başkanı Yunus Sezer ile EMO Yönetim Kurulu Başkanı Mahir Ulutaş, 9 Şubat 2023 tarihinde bir görüşme gerçekleştirmiş, bu görüşmede Sayın Sezer yazımızın kendisine yeni ulaştığını ifade etmiş ve işbirliği talebimizi olumlu bulduklarını belirtmiştir. Yunus Sezer, arama-kurtarma çalışmaları tamamlandıktan sonra ilgili birimlerin bizimle iletişime geçeceğini ifade etmiştir.

Odamız çalışmalarını başlatmış olup, resmi olur yazısını da beklemektedir

EMO olarak önümüzdeki süreçte mesleki bilgi, birikim ve deneyimlerimizi depremzede yurttaşlarımızın hizmetine sunmak için tüm örgütümüzle birlikte hazırlık yaptığımızı, kamuoyunun bilgisine sunarız.

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI 48. DÖNEM YÖNETİM KURULU

10 Şubat 2023"

 

Etiketler