EMO’da Gericiliğe, Sağcılaşmaya, Gerici ve Faşistlerle İşbirliğine Karşı Çağrı - 2

19.03.2020

EMO’da Gericiliğe, Sağcılaşmaya, Gerici ve Faşistlerle İşbirliğine Karşı Çağrı - 2

Yazı dizimizin ilk yazısı: EMO’da Gericiliğe, Sağcılaşmaya, Gerici ve Faşistlerle İşbirliğine Karşı Çağrı - 1

Meslekte Birlik’ten Demokratlar Arasındaki Yarışa Müdahale

EMO Ankara Genel Kurulları bir çok kez farklı listelerin yarışına sahne olmuştur. Meslekte Birlik benzeri gerici, faşist grupların seçime girdiği süreçlerde demokratlar üzerine düşen sorumluluğu alarak ya tek liste çıkarmayı başarmış yada bu gerici ittifaktan çok daha fazla oy alarak yönetimin demokrat mühendislerin elinde kalabilmesini başarmıştır. Peşpeşe yıllarca sağlanan bu başarılar bir çok kez Meslekte Birlik’e yenilgiyi peşinen kabul ettirmiş ve bu grubun seçimlerde liste çıkarmamasını sağlamıştır.

Ankara Şube 25. Dönem Genel Kurul sürecinin benzer şekilde sonuçlanacağı, esasen iki demokrat listenin yarışacağı düşünülürken önce Konya merkezli Anadolu Grubu (bir başka gerici gruptur) liste çıkarmış ama daha vahimi Kayseri merkezli Meslekte Birlik Grubu seçimlere Çağdaş Özgürlükçü Demokrat Mühendisler lehine müdahale etmiştir.

 • Ankara dışından Konya, Kayseri, Kırıkkale, Afyon, Aksaray, Erzurum, Kastamonu, Sivas, Tokat, Erzincan ve Kırşehir’den Meslekte Birlik destekçisi yaklaşık 400 kişilik güruh yığılmış,
 • Türk Telekom kökenli Zafer Tekbudak’ın organizatörlüğündeki Ankara’daki Meslekte Birlik destekçileriyle ve
 • İlker Yakut’un organizatörlüğündeki Kayseri’deki Meslekte Birlik destekçileriyle,

seçim 30 yıldır yönetimde olan Demokrat Mühendisler’den alınarak; kendisine “Çağdaş Özgürlükçü Demokrat” diyen bir ekibe verilmiştir (Gerici ve faşistlerin örgütlediği toplamda 400’ü aşkın oyun 187’si Konya merkezli Anadolu Mühendisler Grubu’na atılmıştır).

16 Şubat 2020 günü, EMO tarihine kara bir leke olarak yazılmıştır.

Çağdaş Özgürlükçü Demokrat Mühendislerin Meslekte Birlik ile Açık İşbirliği

Genel Kurul sürecinde ve sonrasında bir takım borazanlar tarafından;

 • Ankara Genel Kurulu’na Meslekte Birlik’in müdahale etmediği,
 • Hemen her dönemde Meslekte Birlik ile birilerinin görüştüğü,
 • Müdahale edildiyse bile bunların kime oy kullandığının bilenemeyeceği,
 • Ve hatta müdahalenin Demokrat Mühendisler’in lehine yapıldığı

gibi manipülasyonlar piyasaya sürülmüş ve yapılanlar gizlenmeye çalışılmıştır.

Ancak gerçekler bu manipülasyonlarla gizlenemeyecek kadar nettir. Meslekte Birlik ile kendilerine Çağdaş Özgürlükçü Demokrat Mühendisler (ÇÖDM) diyen grup EMO Ankara Şubesi seçimlerinde açık işbirliği yapmışlardır.

 • Meslekte Birlik, seçim öncesinde çalışmalarını açık yapmış,
 • Meslekte Birlik’in şefi Zafer Tekbudak aşağıdaki linkte yazıldığı gibi desteğini açık olarak beyan etmiş (3),
 • Seçim günü, kapının önünde, herkesin gözü önünde Meslekte Birlik unsurları ÇÖDM bildirileri dağıtmış,
 • Normal koşullarda hiçbir iddiası, seçimi alma ihtimali olmamasına rağmen ana omurgasını Kayseri’deki gerici / faşistler tarafından örgütlenen ekibin oluşturduğu kitle otobüslerle seçimlere yığılmış,
 • Bu kitle seçim bitene kadar kapının önünde bekleyip, seçim sonucunda “kazandık” diyerek otobüslerine geri dönmüştür.

Seçimlerde kapalı oy kullanılması sebebiyle rakamlar bariz olsa bile bilinemezci bir söylem geliştirmek bilinçli olarak gerçeğin üstünü örtme çabasıdır. Bu gerici güruhun, neredeyse 30 yıldır kesintisiz olarak EMO Ankara Şubesi yönetimini alan Demokrat Mühendisler’i desteklediği iddiası gerçeklikten çok uzaktır.

Beyanlar sosyal medyada ortadadır:

 • Kayseri Meslekte Birlik organizatörü İyi Parti’li İlker Yakut:
  • “EMO yönetiminin vandal, çeteci tavrından memnun olmayan bütün üyeleri bir arada davranmaya, birkaç muhteris münafık elinde oyuncak olmamaya, onların egosunu beslemek için (üstelik çıkarına aykırı şekilde) haraç vermemeye davet ediyorum.”
  • “EMO Ankara Şube yönetimini aldık, darısı diğerlerine… EMO merkezi de normale çekiyoruz, sıra ile yavaş yavaş, 20 yılda giren hastalık 20 yılda çıkmaz...”
  • Bundan sonraki seçimleri “biz”, “hepimiz” kazanacağız, meslek şerefi ve ülke çıkarı için yol yok üyelerin bütünlük içinde meslek sorunlarıyla uğraşmasından başka. Memleket, devlet, millet “bizim”. 3-5 şımarık hadsiz çakala kimsenin eyvallahı yok. EMO’da deniz bitti.
 • Direnç grubundan EMO Ankara Şubesi 25. Dönem Yönetim Kurulu üyesi Özgür Karagülle:
  • “Kayseri, Afyon, Aksaray, Kırıkkale, Kırşehir, Tokat, Kastamonu, Yozgat, Sivas, Nevşehir, Çankırı, Erzincan, Erzurum ve Konya’dan soğuk kış şartlarına rağmen yüksek katılım sağlayan tüm meslektaşlarımıza katkılarından dolayı özel olarak teşekkür ederim.”

 

Meslekte Birlik Desteği - İlker Yakut
Mesleke Birlik Destekleri - İlker Yakut
Meslekte Birlik Destekleri - Özgür Karagülle - Direnç Grubu

Ancak bunun dışında bu destekle ilgili manipülasyon yapılamayacak en somut veri delegasyon verisidir. Birileri çıkıp; “seçimlerde kimin kime oy attığı bilinemez”, "yukarıdaki beyanlar kişiseldir, grupları bağlamaz”, “Meslekte Birlik ile biz görüşmedik” söylemleri ile “kurtarmaya” çalışsa da kimse ÇÖDM’nin kazanan delegasyon yapısını tartışamaz.

Çağdaş Elektrik ve Elektronik Mühendisler Platformu, Direnç ve Toplumcu Mühendisler grupları tarafından oluşturulmuştur ÇÖDM, Kayseri’den toplam 12 asıl ve 14 yedek üyeyi (neredeyse tamamı gerici ve faşist unsurlardır) delegasyonuna yazmıştır. Başka bir deyişle ÇÖDM; “EMO merkezi de normale çekiyoruz, sıra ile yavaş yavaş” hedefindeki Meslekte Birlikçileri EMO Genel Merkez seçimlerine taşımıştır.

Meslekte Birlikçilerin dahil edildiği delegasyon yapısı gökten zembille inemeyeceğine göre, ÇÖDM’nin Meslekte Birlik ile işbirliği kanıtlıdır.

Bu işbirliğini kınıyoruz.

 

3. http://huroltasdelen.com/index.php/gundem/100-emo-secimleri-sonuc-degerlendirmesi

 

Yarın:

 • EMO Genel Merkezi’nin Bu Şaibeli Yönetimin Oluşturulmasında Payı Var

 • Ankara Şubesi 24. Dönem Yönetim Kurulu’nun Bu Süreçte Konya Temsilciliği ile Toplantı Yapmasını da Doğru Bulmuyoruz

 • Ankara ve İstanbul’daki Demokrat Grupların Çoğundan Ortak Tavır