Emekten Yana Mühendisler

EMO

EMO’da Gericiliğe, Sağcılaşmaya, Gerici ve Faşistlerle İşbirliğine Karşı Çağrı - 5

EMO, özelleştirmeye karşı mücadelenin bayraktarlığını yapan Tülin Aydın Bakır’dır. EMO, kaçak elektriğe karşı mücadelede katledilen Hasan Balıkçı’dır. EMO, ömrünü “bilimi ve tekniği emperyalizmin ve sömürgenlerin değil, emekçi halkımızın hizmetine sunmak için” harcayan, TMMOB’nin unutulmaz başkanı Teoman Öztürk’tür. Tüm devrimci, demokrat, ilerici, çağdaş, yurtsever mühendisler Meslekte Birlik ile aralarına kalın bir çizgi çekmelidir.

EMO’da Gericiliğe, Sağcılaşmaya, Gerici ve Faşistlerle İşbirliğine Karşı Çağrı - 4

Koltuk için Meslekte Birlik ile işbirliği yapanların genel kurulda “bizimle” olmayacağını belirtmesi anlamsızdır. EMO Genel Kurulu’nda da ittifak olarak, “EMO Ankara Şube yönetimini aldık, darısı diğerlerine… EMO merkezi de normale çekiyoruz, sıra ile yavaş yavaş” diyenleri aramalısınız.

EMO’da Gericiliğe, Sağcılaşmaya, Gerici ve Faşistlerle İşbirliğine Karşı Çağrı - 3

EMO Genel Merkezi’nin durumu, EMO nezdinde bir çok kez tartışma konusu olmuştur. EMO Genel Merkezi, geçmişte şubelerin çatısı olma ve merkez olma sorumluluğunu bir çok kez unutarak kah Ankara Şubesi’ne, kah İstanbul Şubesi’ne, kah diğer şubelere hukuksuz müdahalelerde bulunmuş, kendisini şubelerin yerine koymuş, şubelerden seçimle gelen demokrat iradeleri yok saymış, istihdam ettiği personeller veya paralel yapılanmalar üzerinden şubelere müdahalelerde bulunmuştur.

EMO’da Gericiliğe, Sağcılaşmaya, Gerici ve Faşistlerle İşbirliğine Karşı Çağrı - 2

Ankara Şube 25. Dönem Genel Kurul sürecinin benzer şekilde sonuçlanacağı, esasen iki demokrat listenin yarışacağı düşünülürken önce Konya merkezli Anadolu Grubu (bir başka gerici gruptur) liste çıkarmış ama daha vahimi Kayseri merkezli Meslekte Birlik Grubu seçimlere Çağdaş Özgürlükçü Demokrat Mühendisler lehine müdahale etmiştir.

EMO’da Gericiliğe, Sağcılaşmaya, Gerici ve Faşistlerle İşbirliğine Karşı Çağrı - 1

EMO on yıllardır, meslektaşlarımıza, meslek alanlarımıza, ülkemize ve insanlığa karşı yapılan tüm saldırılara karşı durmuş toplumsal muhalefet odaklarından biridir. Odamız; nükleer santrallere, elektrik zamlarına, ülkemizin talan edilmesine, mühendislerin hak ve özgürlüklerinin ortadan kaldırılmasına karşı mücadelede en önde yer almıştır.

EMO’da Gericiliğe, Sağcılaşmaya, Gerici ve Faşistlerle İşbirliğine Karşı Çağrı Başlıklı Yazı Dizimizi Yayınlıyoruz

16 Şubat 2020 tarihinde EMO Ankara Şubesi 25. Dönem Genel Kurulu’nda siyasal iktidarın uzantısı Meslekte Birlik içinde yer alan anlayışlar ya da çevreler tarafından seçim sürecine açık bir şekilde müdahale edilmiş ve bu çevrelerin desteklediği liste EMO Ankara Şubesi seçimlerini kazanmıştır.

Kriz, Çalışan Mühendislere Etkisi ve İşsizlik Etkinliği Yapıldı

EMO İstanbul Şubesi Ücretli ve İşsiz Mühendisler Komisyonu tarafından, Çorum'da işsizlik sebebiyle intihar eden Abdullah Kaan ÖZBAĞ'a ithafen "Kriz, Çalışan Mühendislere Etkisi ve İşsizlik" konulu bir etkinlik düzenledi. DİSK uzmanı Umar Karatepe’nin katılımıyla Kriz, Çalışan Mühendislere Etkisi ve İşsizlik konulu söyleşi 2 Mart 2019 tarihinde EMO İstanbul Şubesi PERPA Eğitim ve Konferans salonunda gerçekleştirildi.

EMEKTEN YANA MÜHENDİSLER KAHVALTI ETKİNLİĞİNDE BULUŞTU

Emekten Yana Mühendisler, Ücretli ve İşsiz Mühendisler Komisyon’un düzenleyeceği “Kriz, Çalışan Mühendislere Etkisi ve İşsizlik” söyleşisinin öncesinde 2 mart cumartesi günü sabah saat 10.00 da PERPA Ticaret Merkezi’nin yanında yer alan Aslı Börek Cafe’de kahvaltı etkinliğinde bir araya geldi. Emekten Yana Mühendislerin ayda bir yapılan toplantıların dışında bir araya gelerek kaynaşması hedefiyle düzenlenen kahvaltıya 10 kişi katıldı. Kahvaltıya katılımın 10 kişiyle sınırlı kalmasında cumartesi gününün ücretli çalışan mühendisler için bir iş günü olması etkili oldu.

Açıklama No.1: EMO Yönetiminin Çalışanların Haklarına Yönelik Saldırılarına İzin Vermeyeceğiz

Elektrik Mühendisleri Odası, TMMOB içinde demokrat geleneğiyle bilinen, özelleştirmelere, işten çıkarmalara, nükleere, elektrik zamlarına, kısaca iktidarın halka yönelik saldırılarına kendi alanından müdahale eden köklü bir odadır.
EMO’nun personeli odanın bu kimliğinin oluşmasında en fazla emeği geçenlerdendir. Bu demokrat geleneğin bir sonucu olarak oda personelinin sendikalaşması Oda’da hiçbir zaman sorun olmamış, çeşitli hak talepleri her iki yılda bir yapılan Toplu İş Sözleşmesi(TİS) görüşmelerinde ufak pürüzler yaşansa dahi çözülebilmiştir.